Gdańska Głowa na Szkarpawie

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Zabytek hydrotechniki z 1895 roku, istotny dla żeglugi śródlądowej oraz zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław. Śluzę zbudowano w ramach przekopu i uregulowania Wisły, a mimo kilku poważnych remontów oryginalnych zasad działania mechanizmu ani razu nie zmieniono.

Przepływając z Wisły na Szkarpawę w kierunku Zalewu Wiślanego, przed zacumowaniem w komorze (wymiary użytkowe 61×12,5 m) trzeba pokonać dwie bramy - nad pierwszą z nich, umieszczoną w wale przeciwpowodziowym, przerzucono obrotowy most. Nie ma tu żadnego automatu, trzeba użyć siły ludzkich rąk, najlepiej min. dwóch krzepkich osób. Ręczny napęd posiadają również zawory motylkowe śluzy.

Gdańska Głowa to oryginalnie nazwa fortyfikacji obronnych, które pozwalały kontrolować wodne szlaki handlowe i zaopatrzeniowe do Elbląga oraz Gdańska. Twierdzę wybudowano w XVI wieku, jednak już pod koniec następnego stulecia zdecydowano o jej rozebraniu - potop szwedzki udowodnił, że w praktyce atakujący nie mają większych trudności ze zdobyciem fortecy.

Mini przewodnik

Zabytkowa śluza, zbudowana pod koniec XIX wieku w ramach drastycznej regulacji Wisły. W tej hydrotechnicznej konstrukcji ani razu nie zmieniły się główne mechanizmy. Dwuskrzydłowe wrota, obrotowy most nad bramą przeciwpowodziową czy zawory, od 1895 r. wciąż napędzane są ręcznie. W XVI i XVII w. Gdańska Głowa była twierdzą obronną, dziś nie ma po niej śladu.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (1)
Anonim
9.09.2019 09:35

Gdańska Głowa, ciekawa nazwa dla takiego mechanizmu. Nie widziałam tego nigdy ale bywam w Gdańsku w sprawach służbowych więc może kiedyś się wybiorę na obchód i obejrzę.

Dodaj komentarz
Lokalizacja