Kościół Narodzenia NMP w Żuławkach

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Świątynia o historii sięgającej daleko w średniowiecze. Najstarszymi elementami są bez wątpienia… fundamenty, niewidoczne dla postronnych obserwatorów. W 1639 gotycki kościół rozebrano, jednak po ponad 200 latach na jego podstawach wybudowano nowy, również jednonawowy przybytek. Neogotycki, a zatem całkiem zbliżony formą do pierwszego kościoła.

Zabytek, który można dziś podziwiać, pochodzi z 1840 roku. Współczesny kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żuławkach od oryginału różni przede wszystkim mała, strzelista wieżyczka. Warto wspomnieć, że część elementów konstrukcji i wyposażenia jest dużo starsza od kościelnych murów. Bodaj najciekawsza jest XVII-wieczna figura anioła, na której wspiera się ukończona w 1849 r. ambona. Wyróżniają się także ołtarze (główny i dwa boczne),udekorowane rzeźbami powstałymi w XVIII stuleciu.

Bogatymi zdobieniami - w stylu rokoko - odznacza się też obudowa chrzcielnicy, podtrzymywanej przez kolejną figurę anioła. Godny uwagi jest również umieszczony centralnie krucyfiks, wyrzeźbiony w drugiej połowie XVIII w. Z tego samego okresu pochodzą również… belki tęczowe, symbolicznie oddzielające prezbiterium kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny od części przeznaczonej dla wiernych. Znawcy tematu polecają zobaczyć (i posłuchać) kościelne organy z 1938 r.

Mini przewodnik

Neogotycki zabytek, postawiony w 1840 roku na fundamentach zburzonego w 1639 r. gotyckiego kościoła. Świątynia pod wezwaniem Narodzenia NMP jest godna polecenia turystom - zwłaszcza miłośnikom sztuki sakralnej - dzięki bogatemu, niejednokrotnie starszemu niż budowla wyposażeniu: rzeźbie anioła pod amboną, figurom na ołtarzach czy rokokowej chrzcielnicy.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja