Muzeum Marynarki Wojennej

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Eksponaty pozostające pod pieczą Muzeum Marynarki Wojennej (Skwer Kościuszki),choć z baśniami i legendami nie mają zgoła nic wspólnego, dla wielu odwiedzających placówkę, pozostają owocem iście baśniowej wyobraźni, inżynierskiego geniuszu.

Muzeum oprócz czasowych ma dwie stałe wystawy, jedna obejmuje uzbrojenie i sprzęt bojowy od XVII w. do dzisiaj, przy czym najbogatszy zbiór tworzy broń z czasów II wojny światowej oraz okresu powojennego (w tym samoloty i śmigłowce lotnictwa Marynarki Wojennej),drugą stanowi stojący przy Nabrzeżu Pomorskim okręt „Błyskawica”. Ów najsłynniejszy polski niszczyciel zbudowano w latach 1935-37 w Anglii. Podczas wojny, z uwagi na dużą prędkość (maksymalnie 40 węzłów),silne uzbrojenie i spore zdolności manewrowe okazał się wyjątkowo udaną jednostką.

Okręt uczestniczył m.in. w zatopieniu dwóch okrętów nawodnych, uszkodził trzy okręty podwodne i zestrzelił cztery samoloty, wielokrotnie osłaniał konwoje i był używany do prowadzenia patroli bojowych. Można na nim obejrzeć uzbrojenie artyleryjskie i broń podwodną, przedziały maszynowo-kotłowe i wystawę historyczną.

Mini przewodnik

Wystawy placówki można podzielić na 2 kategorie: czasowe do obejrzenia w gablotach i pod dachem - np. modele, mundury, broń ręczne, dokumenty - oraz plenerową, na którą składa się autentyczny sprzęt używany przez Marynarkę Wojenną RP. Najstarsze eksponaty pochodzą z XVII w., najwięcej zaś to broń z II WŚ - w tym wyjątkowo cenne okręty ORP Batory i ORP Błyskawica.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja