Kościół św. Wojciecha

Neogotycka świątynia parafialna - przybytek należy do wspólnoty katolickiej, jednak kościół wybudowali baptyści - prace nad protestanckim kościołem trwały od 1860 do 1878 roku. W 1945 r. zbór baptystów przestał istnieć, a budynek wyremontowano i wyświęcono w rzymskokatolickim obrządku 2 lata później.

Kościół św. Wojciecha w Sztutowie to konstrukcja jednonawowa, murowana, z dwuspadowym dachem, wzniesiona na planie regularnego prostokąta - oryginalnie. Z czasem świątynia okazała się zbyta ciasna jak na potrzeby wiernych, więc w 1975 przybytek powiększono - część prezbiterialna i zakrystia odcinają się dość wyraźnie na tle bryły świątyni.

Kościół posiada ciekawie udekorowaną od frontu fasadę. Wyposażenie i dekoracje wewnątrz świątyni utrzymuje stonowany, skromny charakter. Na tym tle wyróżniają się duże, pełne szczegółów i wielu kolorów witraże na obu bocznych ścianach. Oryginalnie w świątyni, wzdłuż nawy znajdowały się wsparte na filarach empory. Do dzisiaj zachowała się tylko część chóru muzycznego nad wejściem.

Kościół św. Wojciecha ma oficjalnie status zabytku.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz