Kościół św. Wojciecha

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Neogotycka świątynia parafialna - przybytek należy do wspólnoty katolickiej, jednak kościół wybudowali baptyści - prace nad protestanckim kościołem trwały od 1860 do 1878 roku. W 1945 r. zbór baptystów przestał istnieć, a budynek wyremontowano i wyświęcono w rzymskokatolickim obrządku 2 lata później.

Kościół św. Wojciecha w Sztutowie to konstrukcja jednonawowa, murowana, z dwuspadowym dachem, wzniesiona na planie regularnego prostokąta - oryginalnie. Z czasem świątynia okazała się zbyta ciasna jak na potrzeby wiernych, więc w 1975 przybytek powiększono - część prezbiterialna i zakrystia odcinają się dość wyraźnie na tle bryły świątyni.

Kościół posiada ciekawie udekorowaną od frontu fasadę. Wyposażenie i dekoracje wewnątrz świątyni utrzymuje stonowany, skromny charakter. Na tym tle wyróżniają się duże, pełne szczegółów i wielu kolorów witraże na obu bocznych ścianach. Oryginalnie w świątyni, wzdłuż nawy znajdowały się wsparte na filarach empory. Do dzisiaj zachowała się tylko część chóru muzycznego nad wejściem.

Kościół św. Wojciecha ma oficjalnie status zabytku.

Mini przewodnik

Zabytkowa świątynia baptystyczna, w 1947 r. wyremontowana i “przechrzczona” przez wspólnotę katolicką. Kościół św. Wojciecha w Sztutowie to skromna konstrukcja, z jedną nawą, dwuspadowym dachem, dekorowaną fasadą i interesującymi witrażami. W 1975 r. przybytek powiększono, gdyż okazał się zbyt mały dla lokalnych parafian i zjeżdżających coraz liczniej turystów.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja